«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
سقف چوبی سرای تاریخی فاتح نی ریز مرمت می‌شود
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت: سقف چوبی سرای فاتح که به دلیل فرسودگی بنا و رطوبت دچار از هم گسیختگی شده بود،مرمت می شود.
حمیدرضا هادی افزود: تعویض تیر‌های چوبی آسیب دیده، احیاء و تعمیر اتصالات تیر‌ها و سقف اصلی اتاق و ایوان از جمله اقداماتی است که در مراحل قبل توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس انجام شد و هم اکنون سقف چوبی و مشبک آن در حال مرمت است.
وی ادامه داد: با توجه به ضرورت مرمت سقف این بنا تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعتبار ٢٠٠ میلیون ریالی این طرح را تأمین کرده است.
سرای فاتح مربوط به اواخر دوران قاجار است و یکی از زیباترین بنا‌های تاریخی شهرستان نی ریز محسوب می‌شود و از خصوصیات آن می‌توان به سقف مشبک چوبی و کاشی کاری‌های بسیار زیبا آن اشاره کرد که به شماره ۳۱۹۰۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این سرا هم اکنون با کاربری بازارچه، نمایشگاه و آموزش صنایع دستی و هنر‌های سنتی در اختیار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قرار دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین