«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۵۱۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
جشنواره لبخند انار برای اولین بار در نی‌ریز توسط سرای آبی‌بی در باغ حقیقی و به میزبانی خانواده آنان برگزار شد.
این برنامه با حضور هادی رئیس میراث فرهنگی،  مختار کمیلی، ملیحه فخاری و فرمانی بازاریاب سرای آبی‌بی و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای برنامه زهرا نصرتی مؤسس سرای آبی‌بی یادی از شهیده صفا حقیقی اولین شهید زن نی‌ریز کرد و در رابطه با خواص انار و باورهای مردم قدیم راجع به میوه مطالبی رابیان کرد و گفت: انار در همه ادیان معنی خاص خودش را دارد.

در بین یهودیان معنای باروری و در دین مسیح نماد حیات جاودان و رستاخیز است.

در مصر باستان انار را همراه مردگان دفن می‌کردند به این امید که شخص دوباره زنده شود.

آبی‌بی بیشتر اوقات در خانه انار داشت و هر وقت می‌خواستیم انار بخوریم می‌گفت یک دستمال زیرش پهن کنید مبادا دانه‌های انار روی زمین بریزد. آبی‌بی معتقد بود دانه‌های انار با برکت است.

کمیلی در مورد انار در ادبیات فارسی سخن گفت: در متون پهلوی از کلمه انار استفاده شده است و بعدها به صورت نار در آماده و مخفف شده است. 

در گستره جغرافیایی بسیاری از شهرها به خاطر داشتن انار نام جغرافیایی آنها نیز انار ذکر شده است.

در ادامه برنامه مهمانان از غرفه‌های صنایع دستی هنرمندان نظیر بافت قالی و گلیم فرش، عروسک‌بافی و کار با چوب و سفال و محصولات انار بازدید کردند و با چای شیرینی و آش انار نی‌ریزی دست پخت آشپز سرا پذیرایی شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین