«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۵۱۷
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۵
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از برگزاری نخستین جشنواره ملی خوشنویسی قرآنی "احمد نی‌ریزی" در شهرستان نی‌ریز خبر داد.
صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: نخستین جشنواره ملی خوشنویسی قرآنی با عنوان "احمد نی‌ریزی" در سطح ملی و به میزبانی شهرستان نی‌ریز برگزار خواهد شد.

او با بیان اینکه اعتبار برگزاری این جشنواره تأمین شده است، افزود: این جشنواره در اسفندماه برگزار خواهد شد.

سهرابی با تصریح اینکه این جشنواره با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد، گفت: هنرمندان خوشنویس و قرآن‌نویسان سراسر کشور می‌توانند آثار خود را به این جشنواره ارسال کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: در این جشنواره از برترین آثار خوشنویسی قرآنی تجلیل و نشان احمد نی‌ریز، کاتب بزرگ وحی به آنان اهدا خواهد شد.

یادآور می‌شود، میرزا احمد نی ریزی ملقب به سلطانی از بزرگترین خوشنویسان نسخ نویس و کاتبان قرآن در قرن دوازدهم هجری در شهر نی ریز فارس متولد شد و بسیاری از ادعیه و مرقعات به خط او در موزه‌های بزرگ ایران و جهان به جای مانده است. هم‌اکنون مزار وی در شهرستان نی‌ریز تبدیل به موزه خوشنویسی قرآنی شده است.

او از دو استاد خود به نام‌های ابراهیم قمی و علاءالدین تبریزی بهره گرفت و در نیم قرن فعالیت خود، شیوه مخصوصی درخط نسخ به وجود آورد که سرمشق نسخ نویسان ایران شد و به نسخ ایرانی معروف است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین