«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۴۴۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی ریز با اشاره به نادر بودن چهارقلوزایی در گوسفندان محلی گفت: گوسفند محلی پس از تلقیح با اسپرم نژاد رومانف به روش لاپاراسکوپی، برای اولین بار در نی‌ریز 4 قلو زایید.
ذبیح اله سیروسی افزود: طرح تلاقی با اسپرم نژاد رومانف در نی ریز از خردادماه سال 1397 با 200 رأس آغاز و تا کنون در  750 رأس دام محلی این طرح اجرا شده است.

به گفته وی شهرستان نی ریز با اجرای 75 درصد طرح تولید ترکیب ژنتیکی گوسفند محلی با نژاد رومانف در کشور پیشرو بوده و مقام اول را در استان فارس داراست.

سیروسی تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح، افزایش تولید گوسفند داشتی است که نتیجه آن بره‌های متولد شده نیمی از خصوصیات مادری و نیمی از خصوصیات پدری دارد.

وی افزود: نژاد رومانف متعلق به دره ولگای علیا در روسیه است که بعدها به فرانسه و کشورهای دیگر انتقال یافته، کاربرد اصلی این نژاد اصلاح گله گوشتی است ، این نژاد زودرس بوده و بره‌های آن در سن چهار ماهگی، خصوصیات بلوغ را از خود نشان می‌دهند.

سیروسی از دیگر ویژگی‌های این نژاد به باروری بسیارخوب، فصل تولید باروری بسیار طولانی، امکان تولید مثل در تمام طول سال، سازگاری و عادت کردن به آب و هوای سرد و خوراک محلی و چند قلوزایی اشاره کرد.

 گوسفند رومانف در هر زایش دو تا 6 بره تولید می‌کند و تاکنون رکورد تولید 9 بره در روسیه و هفت بره در آمریکا برای این نژاد ثبت شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین