«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۴۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز از پایان برداشت گندم در شهرستان نی‌ریز خبر داد.

ذبیح‌اله سیروسی با بیان این مطلب اظهار کرد: برداشت غلات در شهرستان که با محصول کلزا از نیمه دوم اردیبهشت شروع شده بود با محصول گندم و در هفته اول مرداد به پایان رسید و ١٥٠١ تن گندم تحویل سیلوی این شهرستان شد.


وی در همین رابطه افزود: تعداد ١٧٤١ بهره‌بردار به کشت کلزا، جو و گندم، در سطح ٢٧٩١ هکتار اقدام کرده‌اند که در مجموع ٩٢٦١ تن تولیدداشته‌اند.


راندمان تولید گندم ٣,٨ تن، جو ٣ تن و کلزا یک تن در هکتار می‌باشد که فاصله بسیار زیادی با استانداردها دارد و با این راندمان کشاورزان زیان‌ده می‌باشند.


روابط عمومی جهاد کشاورزی در پاسخ به علت کشت گندم علی‌رغم زیان‌ده بودن آن گفت:‌ چون گندم، جو و کلزا دارای خرید تضمینی می‌باشند و همچنین گندم به عنوان یک محصول استراتژیک است کشاورزان به هر شکل ممکن نسبت به کاشت آن اقبال نشان می‌دهند و جهاد کشاورزی هم نمی‌تواند جلوی کشت آنها را بگیرد و محصول جایگزین را معرفی کند؛ مثلاً وقتی ما می‌گوییم زعفران بکارید در پاسخ می‌گویند آیا خرید تضمینی دارد؟ که پاسخ منفی است.


فقیهی در پاسخ به اینکه چرا تمامی محصول به سیلوها تحویل داده نمی‌شود گفت: خودمصرفی و فروش محصول خارج از سیستم دولتی علت این مسئله می‌باشد. هر چند فروش محصول  خارج از سیستم دولتی ممنوع است اما در حالی که دولت هر کیلو گندم را ١٧٠٠ تومان خرید تضمینی می‌کند در بازار ٢٠٠٠ تومان به فروش می‌رسد.


تولید گندم، جو و کلزا در سه بخش پشتکوه، آباده‌طشک و مرکزی انجام می شود که شرح این برداشت‌ها بر اساس جدول زیر می‌باشد:

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین