«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۴۳۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
آیین سخنرانی، گشایش نمایشگاه، برگزاری نشست تخصصی خوشنویسی، کارگاه خوشنویسی و بازدید از امکان تاریخی نی ریز از برنامه های این حضور دو روزه آنان در نی ریز بود که مورد استقبال گرم و تقدیر این اساتید قرار گرفت.

آیین سخنرانی، گشایش نمایشگاه، برگزاری نشست تخصصی خوشنویسی، کارگاه خوشنویسی و بازدید از امکان تاریخی نی ریز از برنامه های این حضور دو روزه آنان در نی ریز بود که مورد استقبال گرم و تقدیر این اساتید قرار گرفت.

ابتدا در روز  آیین گشایش نمایشگاه علی اصغر رسولی از هنرمندان موفق خوشنویس نی ریز با عنوان «غوغای عشق‌بازان» و با حضور رییس انجمن خوشنویسان نی ریز، جمعی از مسئولین محلی و هنرمندان ابتدا در محل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد آغاز شد و پس از سخنرانی استاد طغرایی، استاد محمد حیدری، استاد سبزه کار و استاد محمدعلی پیشاهنگ پژوهشگر  نی ریزی و رونمایی از اثر فاخر علی اصغر رسولی، این مراسم برای گشایش نمایشگاه در محل سرای فاتح ادامه یافت.

نمایشگاه «غوغای عشق‌بازان» شامل ۵۰ اثر خوشنویسی شکسته رسولی بود که قرار است در طول یک هفته از دهم تا هفدهم مرداد ماه در محل دید هنردوستان قرار گیرد.

علی اصغر رسولی مدیر اجرایی این برنامه با اعلام این خبر گفت: در این نشست دو روزه که بیش از ١٠٠ نفر هنرجو و مدرس از شهرهای شیراز، اهواز، بوشهر، گچساران، سیرجان، خاتم، فسا، داراب، استهبان و نی ریز شرکت داشتند، در حوزه های مختلف هنر خوشنویسی به ایراد سخن پرداخته و مباحث مهم این هنر قدسی بررسی شد.

وی افزود: در روز دوم این آیین، نشست تخصصی اساتید روز جمعه ١١ مرداد ماه با حضور اساتید برجسته کشوری و استقبال مشتاقان هنر خوشنویسی در محل سالن آمفی تئاتر نی ریز برگزار شد.

در این نشست، ابتدا استاد محمد حیدری به بیان شان و مقام استادی در هنر خوشنویسی پرداخت و از دغدغه هنرمندان از آزمون های مبتدی تا استادی ابراز نگرانی کرد.

سپس استاد رسول مرادی کلیاتی از سطر و قطعه نویسی را عنوان نمود و به اصول قطعه نویسی در هنر خوشنویسی که به شکل یک قالب موفق خوشنویسی ارائه می شود پرداخت و قالب های سطر نویسی و نحوه تمرین صحیح خوشنویسی را تشریح کرد.

در پایان استاد سبزه کار نیز اصول دوازده گانه هنر خوشنویسی برای نوشتن یک قطعه موفق را بیان نمود و تاکید نمود خوشنویسان این اصول مهم را سرلوح هنر خوشنویسی خود قرار دهند.

بخش اول این نشست تخصصی با پاسخگویی به پرسش های هنرجویان و رفع اشکال از آثار آنان به پایان رسید.

بخش دوم این برنامه هنری، کارگاه قطعه بندی، پاسپارتو و پرس اثر خوشنویسی بود که در عصر روز جمعه با حضور استاد تازش در محل سرای فاتح برپا شد و هنرمندان با روش های صحیح و به روز این هنر مهم آشنا شدند.

علی اصغر رسولی هدف از برگزاری این کارگاه را بستری برای پیشرفت و تقویت خوشنویسی و زمینه ای برای ایجاد بینشی عمیق و جدید در اهالی هنر خوشنویسی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با استفاده از اساتید برجسته کشوری در ارتقاء و پیشرفت هنر موسیقی در نی ریز گام های بزرگی برداشته شود و هنر خوشنویسی این دیار مثل بزرگان و نام آوران معاصر و در گذشته این شهر، به اهل هنر معرفی شود.

گفتنی است: استاد محمد حیدری، هنرمند برجسته و صاحب نام و سبک در خوشنویسی شکسته نستعلیق معاصر ایران است که همه دانش و تجربه خود را با کمال بزرگ منشی و با دقت و موشکافی فوق العاده به زبانی ساده و قابل فهم به هنرجویان شکسته نویسی انتقال داده است وی همچنین عضور شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان ایران می باشد.

استاد رسول مرادی از استادان طراز اول خوشنویسی کشور و عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران هستند که تاکنون در بسیاری از کشورهای دنیا اقدام به برگزاری نمایشگاه نموده اند و همچنین دارای تالیفات و آثار خوشنویسی چون شاهنامه، دیوان حافظ ، مثنوی معنوی، در عرصه سیاه مشق، در عرصه چلیپا و چندین کتاب تخصصی دیگر از جمله آثار فاخر ایشان است

استاد محمدعلی سبزه کار مدرس و عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران و کاتب آثاری چون خیام ، حافظ ، کلیله و دمنه و... هستند و برگزاری چندین نمایشگاه اختصاصی در ایران و سایر کشور ها از اهم فعالیتهای هنری ایشان است.

مجتبی سبزه که در چندین رشته هنری حائز شان و مقام استادی هستند؛ عنوان جوان‌ترین استادانجمن خوشنویسان ایران را دارند که  علاوه بر تدریس و برگزاری نمایشگاه های متعدد در کشورهای مختلف جهان، آثار پژوهشی بسیاری در حوزه هنر تالیف نموده اند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین