«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۳۸۴
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
۱۷۵۰ نفر در ماراتن آزمون سراسری شهرستان نی ریز در طی دو روز به رقابت با یکدیگر پرداختند.
کنکور سراسری یکی از برهه های مهم و آزمون های سرنوشت ساز هر انسانی در کشور ما می باشد که به وسیله آن تا حدود زیادی سرنوشت آینده خود را با آن رقم خواهد زد و به همین دلیل این آزمون از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و برای حضوری موفق در آن می بایست از هر لحاظی آمادگی کافی را دارا بود.

محمد رضا رئیس السادات رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نی ریز گفت: در آزمون سراسری کنکور ۹۸ امسال در حوزه شهرستان نی ریز  1750 نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 671 نفر آقا و 1079 نفر خانم می باشند که در آزمون مذکور در روزهای ۱۳ و ۱۴  تیر ماه شرکت خواهند کرد.

 

وی افزود: از این تعداد 158 نفر رشته علوم ریاضی، 915 نفر رشته علوم تجربی، 337 نفر رشته علوم انسانی، 210 نفر رشته زیان و 130 نفر رشته هنر طی روز های پنج شنبه و جمعه در کنکور سراسری به رقابت با یکدیگر  پرداختند .

 

رئیس السادات ادامه داد: امسال دختران بیشترین آمار شرکت‌کننده در کنکور را به خود اختصاص داده‌اند به‌گونه‌ای که هزار و  ۷۹ دختر با ۶۷۱ پسر به رقابت  پرداختند.

 

وی تصریح کرد:‌ در گروه علوم ریاضی و فنی، صبح روز پنج‌شنبه ۱۳ تیرماه ۱۵۸ داوطلب به رقابت با یکدیگر می‌پردازند که ۱۲۳ نفر از آنان را پسران و فقط ۳۵ نفر را دختران تشکیل می‌دادند.

 

این مقام مسئول مطرح کرد: در عصر همین روز در گروه علوم انسانی شاهد رقابت ۱۹۲ دختر با ۱۴۵ پسر  بود. در این گروه آموزشی مجموعاً ۳۳۷ نفر با هم رقابت کردند. ۱۳۰ داوطلب گروه هنر نیز عصر پنج‌شنبه همزمان با گروه علوم انسانی در آزمون سراسری شرکت داشتند  که آمار حکایت از حضور ۱۰۹ داوطلب زن در این گروه مقابل ۲۱ داوطلب مرد دارد.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نی ریز اظهار کرد: بیشترین تعداد داوطلبان را شرکت‌کنندگان در گروه علوم تجربی تشکیل می‌دهند. جایی که ۹۱۵ داوطلب این گروه آموزشی در صبح جمعه ۱۴ تیرماه با هم به رقابت می‌پردازند و از این تعداد ۵۹۱ داوطلب را دختران و ۳۲۴ داوطلب را نیز پسران تشکیل می‌دهند و بالاخره در عصر همین روز ۲۱۰ داوطلب گروه زبان‌های خارجه با هم رقابت می‌کنند که از این تعداد ۱۵۲ داوطلب زن و ۵۸ داوطلب مردبودند .

 

وی در پایان گفت:‌ از نکات جالب توجه کنکور امسال در نی‌ریز، کاهش آمار داوطلبان گروه علوم تجربی در مقایسه با سال گذشته است و آمار حکایت از کاهش ۹۷ نفری در این گروه در مقایسه با سال گذشته داشت.

 

 آمار شرکت کنندگان در کنکور سراسری سال 98 در کل کشور یک میلیون و 216 هزار و 560 نفر می باشد که از این میان 93 هزار و 178 داوطلب در استان فارس به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت و قابل توجه است که آمار شرکت کنندگان کنکور سراسری در استان فارس نسبت یه سال گذشته با افزایش هشت هزار و 444 نفری مواجه شده است.

در استان فارس طبق اعلام قائم مقام دانشگاه شیراز 61 درصد شركت كنندگان فارس را زنان و 39 درصد را مردان تشکیل می‌دهند .

داوطلبان کنکور سراسری در 5 گروه آزمایشی ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان با یکدیگر به رقابت  پرداختند.

 

همانند سال های گذشته بیشترین استقبال را در رشته تجربی شاهد بودیم که در استان فارس گروه تجربي با  ٥٠ هزار و ٦٩٩ نفر پرمتقاضي ترين گروه آزمایشی را به خود اختصاص داده و پس از آن گروه آزمایشی انسانی با ١٥ هزار و ٧٧٠ ، گروه آزمایشی زبان با ١٠ هزار و ٣٢٣ نفر ، گروه آزمایشی ریاضی با ٩ هزار ٥٤٦ نفر و گروه آزمایشی هنر با  ٦ هزار و ٨٤٠ نفر داوطلب در ردیف  های بعدی قرار دارند .

قابل ذکر است که از مجموع داوطلبان استان فارس 37 هزار  و ٨٣٧ نفر در حوزه شهر شيراز و مابقي در ٣٤ بخش، شهر و شهرستان در این دوره از کنکور سراسری به رقابت پرداختند .


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین