«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۳۷۲
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷
رئیس اداره منابع آب شهرستان نی‌ریز گفت:طی روزهای آینده ٣ میلیون متر مکعب آب از سد چشمه عاشق این شهرستان برای مصارف کشاورزی رها خواهد شد.

فریدون حیدری گفت: با پیشنهاد جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز از ۶ تیر ماه برای رها شدن این میزان آب تصمیم گیری شده و به مدت ٥٠ روز این رهاسازی ادامه خواهد داشت، میزان آب خروجی از سد چشمه عاشق در این برنامه حدود ۷۰۰ لیتر بر ثانیه می باشد.

حیدری ادامه داد: این رها شدن آب با موافقت شرکت آب منطقه‌ای فارس انجام شده و در صورتی که بعد از این دوره کشاورزان متقاضی رها کردن بیشتر آب باشند پیشنهاد آنها در کمیته مدیریت منابع آب استان مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای آن تصمیم گرفته می‌شود.
به گفته رئیس اداره منابع آب شهرستان نی‌ریز اغلب باغداران منطقه رودخور که درختان انار و پسته دارند و برخی دیگر از کشاورزان منطقه آب برای ابیاری باغات خود استفاده می‌کنند.
سد چشمه عاشق با ظرفیت ۶۲ میلیون متر مکعب آب اکنون ۲۶ میلیون متر مکعب آب را ذخیره کرده، این سد در بخش قطرویه شهرستان نی ریز واقع شده است.

این سد ، اولین سد بتونی غلطکی در فارس است و با بهره برداری از منابع آب آن حیات و زندگی به دشت قطرویه می بخشد.

سد چشمه عاشق در ۹۶ کیلومتری جنوب شرق شهرستان نی ریز و ۲۷۰ کیلومتری جنوب شیراز بر روی رودخانه ای به همین نام احداث شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین