«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۲۶۱
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۸
پروژه ترکیب گوسفند پرتولید که از خرداد سال 1397 برای اولین بار در شهرستان نی ریز و استان فارس شروع و انجام شد به نتیجه رسید.
 lمدیر جهاد کشاورزی نی ریز  اعلام کرد: پروژه ترکیب گوسفند پرتولید به معنای تلاقی گوسفند محلی با اسپرم نژاد رومانف به روش لاپاراسکوپی است.
ذبیح الله سیروسی ادامه داد: نی ریز در این زمینه پیشرو است و در اسفند ماه سال 97 نیز دومین پروژه اجرا شد.
سیروسی اظهار داشت: در سال 97 دو طرح با جمعیت 350 راس دام سبک اجرا شد و در سال جاری نیز دو طرح دیگر با جمعیت 400 راس دام در دستور کار است.
او گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش تولید گوسفند گوشتی است که نتیجه آن بره های متولد شده با 50 درصد خلوص پدری و 50 درصد خلوص مادری است.
سیروسی اضافه کرد: اصلاح نژاد دام در دستور کار جهاد کشاورزی است که به همین منظور طرح هایی از این گونه در اولویت دریافت تسهیلات هستند و قریب به هفتاد درصد بودجه استانی این پروژه به نی ریز اختصاص یافته است که تاکنون سه میلیارد ریال وام کم بهره به مجریان طرح واگذار شده است.
نژاد رومانف متعلق به دره ولگای علیا در روسیه است که بعدها به فرانسه و کشورهای دیگر انتقال یافته است.
کاربرد اصلی این نژاد، اصلاح گله گوشتی است.
این نژاد زودرس است و بره های آن در سن چهارماهگی خصوصیات بلوغ از خود نشان می دهند.
از دیگرویژگی های این نژاد می توان به باروری بسیارخوب، فصل تولید باروری بسیار طولانی، امکان تولید مثل در تمام طول سال، سازگاری و عادت کردن به آب و هوای سرد و خوراک محلی و چند قلوزایی اشاره کرد.
گوسفند رومانف در هر زایش دو تا شش بره تولید می کند و حتی رکورد تولید 9 بره در روسیه و هفت بره در آمریکا ثبت شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین