«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۱۰۶
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
همزمان با دهه مبارک فجر بزرگترین کارگاه تولید چاقو سازی سنتی با علم روز و با نیم قرن تجربه توسط معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان ، فرماندار و دیگر مسئولین افتتاح و به بهره برداری رسید .

حمیدرضا هادی مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت : همزمان با دهه مبارک فجر بزرگترین کارگاه تولید چاقو سازی سنتی  با علم روز و با نیم قرن تجربه توسط معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان ، فرماندار و دیگر مسئولین افتتاح و به بهره برداری رسید .

با توجه به اسنادی که تاکنون در مورد قدمت نی ریز به دست آمده است، قدمت این شهرستان به دوره هخامنشیان باز می گردد و بر اساس سنگ نوشته های موجود، نای ذی یعنی کارگاه اسلحه سازی و فولاد سازی همان نی ریز است. طبق شواهد در آن زمان، بیش از 700 کارگاه تهیه و توزیع ادوات جنگی در این شهر دایر بوده استاز سوی دیگر وجود معادن آهن در این شهرستان و همچنین کشف گدازه های آهنی در سال 77 در محله شاد خانه نی ریز صحتی بر این ادعاست و چاقوی نی ریز قابلیت ثبت  را از نظر ظرافت و کیفیت نسبت به سایر استانها دارد.

هادی  افزود :این کارگاه بزرگ‌ترین کارگاه چاقوسازی در استان فارس است که در حال حاضر 10 نفر به صورت مستقیم و 30غیر مستقیم در این کارگاه مشغول به کارند و انواع چاقوی‌های ضامن‌دار، دنده ای، پیوندی، کاردِ آشپزخانه، شکاری، سلاخی، انواع قند شکن و چاقوی قلمتراش  توسط نیروهای جوان و متخصص تولید و به سایر استانها و کشورهای خارجی با بسته بندی مناسب ارسال می گردد.

وی خاطر نشان کرد : مراسم افتتاحیه این کارگاه مثل همیشه با ایده ای متفاوت در نی ریز افتتاح گردید که مورد استقبال مسئولین و هنرمندان قرار گرفت و در آخر پس از بازدید مسئولین از روند تولید چاقو به قید قرعه به سه نفر از حاضرین سه عدد چاقوی آشپزخانه به بسته بندی اهداء شد و به همه شرکت کنندگان به یمن چهلمین سالگرد پیروزی اقلاب اسلامی 40 عدد تابلو  آرامگاه میرزااحمد نی ریزی کاتب قرآن  اهداء و با پذیرایی  همه میهمانان بدرقه شدند .

هادی در پایان گفت:از ویژگی های منحصر به فرد این تولیدات می‌توان به ظرافت، کیفیت بالا و طرح‌های مهندسی  و آثار تلفیقی آن‌ها اشاره کرد که با تجربه نیم قرن استاد محمدرضا عطاپور و علم روز مهندسی و تحقیقات مهندسی توسط فرزند ایشان محمدجواد عطاپور و دیگر اعضاء تیم مهندسی به ثمر نشسته و با حمایت خوب معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی این کارگاه راه اندازی و منجر به اشتغال جوانان گردید.


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین