«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
نگاهی به عملکرد ریچاردفرای در تعامل با دولت های بعد از جنگ
ریچاردفرای از دهه ۳۰ با عوامل مستقیم انگلیس در ایران مانند اسدالله علم نخست وزیر و وزیر دربار پهلوی آشنا شد

ضیافتهای متعددی به افتخار این جاسوس انگلیس آمریکایی در ایران برپا گردید فرای که پیش از انقلاب همه انرژی خود را معطوف به تبلیغ تاریخ_ایران_باستان و اثبات صحت ادعاهای حقوق بشری منشور_کورش کرده بود.یکی از نشانه های بارز این حضور آنجاست که پس از شکست گفتمانی حلقه انحرافی در دفتر احمدینژاد عصر ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ مراسم رونمایی از منشور کورش در موزه ملی ایران برگزار شد.

فرای یکی از رهبران امنیتی کودتای_آژاکس است ولی محقق تاریخ معماری ایران معرفی میشود او توانسته امکانات و منابعی را برای فعالیت خود دریافت کند .

عملیات تی پی آژاکس (T.P. AJAX) (گویش آژاکس هم رایج است) اسم رمز عملیات سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد است. عملیات «تی پی آژاکس» به عنوان اولین عملیات قهری براندازی برون مرزی سازمان سیا محسوب می‌شود.

نام تجاری یک ماده پاک کننده و شوینده شرکت ((کیلگیت پالمولیو )) است که در آمریکا و اروپا استفاده میشود.
این ماده هنوز هم به همین نام مخفف T.P در بازار موجود است.


نام حزب توده است. منظور از این نام، عملیات پاکسازی حزب توده از ایران است.
دستور عملیات کودتا از طرف چرچیل به خاطر انتقام ملی شدن صنعت نفت و از طرف آیزنهاور به خاطر ترس از حاکم شدن کمونیسم بر ایران صادر شده بود؛ شاه با قصد آنان موافقت کرد.
منوچهر_اقبال از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۶ ریاست شرکت ملی نفت ایران دست چپ شاه را برعهده داشت و با انگلیسیها مراوده داشت در همین راستا بود که اقبال پولهای کلانی برای ترویج مکتب ایرانی به ریچارد فرای داد.

ریچارد فرای از کارگزاران جشنهای ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی  بود و ایده جنجالی زنان_رقصنده_بومی از پیشنهادهای اوست.دعوت نامه خصوصی  محمود_احمدی_نژاد از ریچاردفرای توسط رحیم_مشایی

ریچارد فرای #فرح_پهلوی را به عنوان ملکه خیر خواه و #اصلاح_طلب یاد میکند و کوششهایش را برای گسترش مکتب ایرانی ستوده است.ریچاردفرای یکی از دشمنان سرسخت جمهوری اسلامی ایران شناخته میشود و ۵ سال پس از پیروزی انقلاب امام_خمینی را یک شخصیت (( بنیادگرای رو به زوال )) توصیف کرد .

ریچارد فرای با فرقه های ضاله بهائیت و اسماعیلیه نیز سرو سر زیادی داشت در میان بهائیان با احسان_یارشاطر احساس رفاقت زیادی میکرد و سرانجام نیز او را به عنوان جانشین خود معرفی نمود.


خاتمی_و_ریچارد_فرای
سال ۱۳۸۵ خاتمی با ویزای ویژه رئیس جمهور آمریکا برای دوهفته به شرق ایالات متحده آمریکا رفت و عصر دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۸۵ پس از دیدار با جورج_سوروس از رهبران کودتای مخملی و سیدحسین_نصر از رهبران سنت_گرایی راهی تپه های معروف بیکون_هیل نیویورک شد.

خاتمی در واپسین نقطه توقف خود شام آخر را در منزل زنی به نام دکتر #الگادیویدسن صرف کند .

خاتمی همراه صادق خرازی شام آخر را خورد و ۷۰ میهمان برجسته در ضیافت بلوط_سبز با رئیس جمهور اصلاحات سر یک‌نیز نشستند اما دیویدسن فقط یک میهمان ویژه داشت پیرمردی ۸۶ ساله ولی سالم و سرحال که مثل خودش آمریکایی بود یک زن و مرد با شباهت های شگفت انگیز بسیار.

خاتمی نیز انتظار این ملاقات را می کشید چون همانطور که انستیتو مطالعات خاورمیانه برای واشنگتن در گزارش خود تایید کرده است اساسا خاتمی صدور روادید سفارش به آمریکا را مدیون رایزنی های موثر چنین چهره هایی با کاخ سفید بود این مهمان ویژه کسی جز پرفوسور_ریچاردفرای نبود که کمی بعد از محمد_خاتمی وارد خانه الگادیویدسن شد.

دست_خط_محمدخاتمی_درتجلیل_از_ریچاردفرای_و_الگادیویدسن.
خاتمی در یاد داشتی دیدار با تئوریسین مکتب_ایرانی در بوستون را خاطره ای فراموش نشدنی مینامد و دیویدسن را انسانی دانشمند شریف و بزرگوار که ایران دوستی ایشان بر فضیلت هایشان افزوده خطاب میکند .

ریچارد فرای و محمد خاتمی شناخت خوبی از یکدیگر داشتند. تعامل این دو از هنگام به قدرت رسیدن اصلاح طلبان در دوم خرداد ۱۳۷۶ شتاب بیشتری گرفت.


پرفوسور پوپ طی ۴۰ سال در پوشش مورخ هنرهای باستانی ایران و باستان شناس مافیای انگلیسی _ آمریکایی قاچاق عتیقه های قیمتی ایران را شکل داد که ریچارد فرای جوان نیز به آن پیوست.

بخش مهمی از آثار باستانی و عتیقه جات ارزشمند تخت جمشید و دامغان و ری به دانشگاه های شیکاگو و پنسیلوانیا انتقال یافت.


طبق اسناد دولتی آمریکا افرادی مانند پرفوسور پوپ در کار سرقت عتیقه جات از امامزاده ها و مساجد ایران و فروش آنها به موزه های آمریکایی بودند.

ریچاردفرای در کنار احسان_یارشاطر( فراماسونر بهائی ) در کنفرانس دوستانه ایران شناسی سانتامونیکای آمریکا خرداد ۱۳۸۹

مکتب ایرانی تفکری نبود که با مرگ ریچاردفرای بمیرد مکتب ایرانی و نئوملی_گرایی دولتی که در ایران با دولت خاتمی شروع شد آغازی بود بر یک اندیشه که چنین فیلسوف غربی معاصر برای آن نظریه پردازی کرده بودند .ریچاردرورتی فیلسوف آمریکایی در مصاحبه ای با روزنامه کوریره_دلاسرای ایتالیایی ملی_گرایی را تنها پادزهر در مقابل اسلام گرایی در ایران شناخت و پیش بینی کرد . اشراق_گرایی_اسلامی به زودی در ایران پا خواهد گرفت.


به کوشش عبدالرحیم بناکار


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین