«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۰۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۵
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز از پرورش و کاشت نشاء آنغوزه دراین شهرستان، برای اولین بار در کشور خبر داد.

ذبیح اله سیروسی  با بیان این‌که نی ریز از قطب های تولید آنغوزه تلخ کشور است، یادآور شد: شهرستان نی ریز از دیرباز رویشگاه آنغوزه تلخ به‌صورت خودرو بوده و در حال حاضر صد هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و ۶۰۰ هکتار  زمین کشاورزی در این شهرستان به کشت آنغوزه دیم اختصاص یافته است.

او می‌گوید: دوره باردهی این گیاه هر هفت سال یکبار بوده، از این رو به منظور افزایش بهرهوری و کاهش هزینه‌ها، کشاورزی از  منطقه دهچاه نی ریز برای اولین بار در کشور اقدام به پرورش نشاء آنغوزه کرد و پس از دو سال نشاء را به زمین منتقل کرده که با این روش دوره باردهی دو سال کاهش یافته و سودآوری بیشتری را در پی خواهد داشت.

سیروسی تصریح کرد: سالانه حدود 15 تن شیرابه آنغوزه تلخ در این شهرستان تولید و به کشورهای هندوستان، پاکستان، حوزه خلیج فارس، آمریکا، انگلستان و ژاپن صادر می‌شود.

گیاه آنغوزه گونه ای نادر است که رویشگاه آن منحصرا ایران و افغانستان است و فردی به نام کامفر، ۳۴۰ سال پیش با کمک اهالی لارستان اقدام به استخراج شیرابه آن به روش تیغ زنی سنتی کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین