«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۶۰۴۵
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۷
رئیس پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور گفت: آماربرداری تعداد گور ایرانی (گورخر) از گونه های در معرض خطر انقراض در این زیستگاه واقع در شرق استان فارس، نسبت به پارسال 17 درصد افزایش را نشان می دهد.
احمد رستگار دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در آماربرداری امسال که پنجم دی ماه خاتمه یافت، در مجموع 993 رأس از این حیوان در این منطقه حفاظت شده شمارش شد.
وی اظهار داشت: با توجه به پراکنش این گونه جانوری در سطح منطقه با پنج اکیپ همراه با امکانات لازم به آمارگیری پرداختیم.
رئیس پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور گفت: به دلیل خشکسالی، پراکنش و مسیرهای سرشماری با سال گذشته متفاوت بود و گورخرها در منطقه پراکنده شده بودند و این پراکندگی سبب شد کار سرشماری با یک ماه تاخیر به پایان برسد.
منطقه حفاظت شده بهرام گور در 50 کیلومتری شهر نی ریز و 260 کیلومتری شرق شیراز واقع است.
پیش از این، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس اردیبهشت ماه گذشته با بیان اینکه منطقه بهرام گور نی ریز دو برابر ظرفیت تعریف شده گورخر دارد، به ایرنا گفته بود: فزونی این جانور، حیات وحش را با خطراتی تهدید می کند.
دکتر سعید محمودی افزوده بود: این منطقه حفاظت شده در شهرستان نی ریز تنها ظرفیت نگهداری 500 رأس گورخر دارد.
به گفته وی، شماری از گورخرها دراین منطقه به مناطق مسکونی و روستاها نزدیک می شوند و احتمال برخورد آنها با خودروها وجود دارد.
در فروردین ماه امسال، تلف شدن 2 رأس گور ایرانی در اثر تصادف در این منطقه گزارش شد.
گورخر ایرانی یا 'گور' زیرگونه‌ای از گورخر آسیایی است که در معرض خطر انقراض قرار دارد.
گورخر آسیایی در گذشته جمعیت فراوانی در خاورمیانه، آسیای میانه و چین داشت اما اکنون نسل آن در بیشتر مناطق منقرض شده و از زیرگونه ایرانی تنها در شاهرود استان سمنان و بهرام گور شهرستان نی ریز استان فارس باقی مانده‌است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین