«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - 08:33 - 2018 December 17
کد خبر: ۵۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
سرشماری پاییزه منطقه حفاظت شده بهرام‌گور و پارک ملی قطرویه که طی ٣ روز انجام گرفت آمارها حکایت از افزایش میانگین رشد ٤١ درصدی جمعیت اغلب گونه‌های حیات وحش دارد.

به گفته کارشناس مسئول نظارت و ارزیابی و مسئول کمپ‌های سرشماری حفاظت از محیط‌زیست فارس، سرشماری پاییزه مطابق هرساله و در روزهای ٢٧، ٢٨ و ٢٩ آبان با حضور کارشناسان اداره‌کل محیط‌زیست فارس، کارشناسان و محیط بانان ادارات شیراز، خرامه، نی‌ریز، پارک ملی بختگان و تشکلهای مردمی‌ و دوستداران محیط‌زیست شهرهای قطرویه و نی‌ریز و پرسنل یگان حفاظت منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه انجام شد. 


حسین شعبانی هدف از پایش و سرشماری سالانه در پارکهای ملی را بررسی وضعیت و سلامت گونه‌ها، شناخت وضعیت سنی و جنسی حیوانات، تعداد زایش‌ها و مشخص نمودن حیوانات نر گله‌ عنوان کرد.


وی افزود: نخست گروه بندی مسیرها با جی‌.پی.‌اس و در ادامه شناسایی و توجیه مسیرها و سرانجام سرشماری انجام شد. در این سرشماری حدود ٧٠ درصد از مساحت پارک ٤٠٨ هزار هکتاری بهرام‌گور با روش آماربرداری به صورت پیاده و نیز مشاهده مستقیم توسط دوربین‌های تلسکوپی در زیستگاه‌ها مورد پایش قرار گرفت. 
این کارشناس نظارت بر حیات‌وحش گفت: در مجموع نسبت به سال گذشته با افزایش رشد ٤١ درصدی جمعیت بز ، کل، قوچ، میش وحشی و جبیر روبرو شدیم. در این سرشماری پاییزه کل و بز ٤٢ ، قوچ و میش ٤٠ و جبیر ٤٣ درصد نسبت به سال گذشته افزایش جمعیت نشان می‌دهند. در مجموع حدود ٢٣٠٠ رأس از این ٣ گونه مشاهده و سرشماری شدند. در این سرشماری سگ‌سانان مانند گرگ، کفتار و گربه کاراکال نیز سرشماری شده و از افزایش جمعیت خوبی برخوردار بودند. مهمترین نکته در این سرشماری، آمارگیری گورخر ایرانی و جبیر بود که بهرام‌گور مهمترین زیستگاه این ٢ گونه در جهان است و تاکنون خوشبختانه حدود یک هزار رأس از گورخر ایرانی در این پارک ملی شمارش شده است. این منطقه حفاظت شده در رده پارکهای برتر استان و کشور مانند بمو و بختگان قرار دارد.


شعبانی در ادامه با تأثیرگذار دانستن خشکسالی‌ها بر حیات وحش در پارک‌های ملی گفت: با توجه به خشکسالی‌های چند سال اخیر، نبود مرتع و افزایش تعداد دامها و چرای آنها و دست‌اندازی و تصرفات غیرمجاز در طبیعت، شرایط برای گونه‌های حیات وحش نباید مثبت باشد. اما مدیریت آب شرب منطقه، گشت و پایش‌های مستمر محیط‌بانان، جلوگیری از شکار غیر‌مجاز و دستگیری متخلفان شرور، فرهنگ‌سازی و تبلیغ فرهنگ زیست‌محیطی در این منطقه و جلوگیری از گسترش بیماریهای مشترک بین دام‌های اهلی و حیات وحش از جمله مهم‌ترین عوامل افزایش جمعیت حیات‌وحش در این پارک ملی و منطقه حفاظت شده است.


لازم به ذکر است که ١٠ سال پیش ٢ گونه مهم جبیر و گورخر در این منطقه حفاظت شده در معرض خطر و انقراض بودند اما با تلاش کارشناسان، محیط‌بانان و مدیران محیط‌زیست فارس خوشبختانه این پارک ملی از خطر جسته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین