«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۵۹۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
می گویند ماهی حافظه ای کوتاه مدت دارد، حدود هفت ثانیه، به طوریکه از قلاب که فرار کرد بعد از این مدت دوباره رقص کرمِ سرِ قلاب او را جذب می کند، انگار نه انگار که همین قلاب، چند لحظه پیش قرار بود خرخره اش را بدرد!

حال و روز امروزِ ما کم از این واقعیت ندارد! یقیناً نسل جوان از کاستی ها و نواقص جامعه دلخور است و یا بارها ذهن خود را با این چالش روبرو دیده که با وجود دولتهایی که یکی پس از دیگری بر کرسی ریاست جلوس نموده و سپس رفته اند، چرا هنوز امام خامنه ای دغدغه تشکیل دولت اسلامی دارد!

مسئله ای قابل تأمل که این روزها با نا کارامدی وزارت خانه ها، استعفای یک به یک دولتیها و فساد نزدیکان دولت ملموس تر است و باید از حافظه کوتاه مدت عبور کرد و به حافظه تاریخی رجوع کرد این است که این دولت هر چه دارد عصاره دولتهای موسوی، هاشمی و خاتمیست!

اگر تاکنون کسی از خود سوال کرده که چرا ما به رتبه و مرتبه ای که در شأن منابع و توان داخلی کشور است نرسیده ایم و یا از ابتدای انقلاب تاکنون دولت ها چه کرده اند که با این همه منابع، نیروی انسانی جوان و خلاق، نخبگان و دانشمندان در آن جایگاهی نیستیم که در جنگ اقتصادی، سیاست خارجی و یا رسانه و تقابل فرهنگی دست برتر داشته باشیم، نیک در این دولت بنگرد!

 این دولت قالبِ همان دولت های موسوی، هاشمی و خاتمیست با همان قلاب؛ لیکن با لعابی دیگر و رقص کرمی دیگر!
اگر مهره های این دولت را با سه دولت مذکور مقایسه کنید، فقط افراد متوفی و خانه نشین را در آن نمی بینید وگرنه #روحانی همان روحانی دولت های قبل است، جهانگیری همان، آخوندی همان، ربیعی همان و...، صرفا معاون دیروز وزیر امروز؛ استاندار دیروز معاون امروز و فرماندار دیروز استاندار امروز است!

با این تفاسیر نسل جوان ما با داشتن چنین الگوی تطبیقی بهتر می تواند درک کند که چرا در حوزه های مختلف همچنان دچار ضعف هستیم و یا امام خامنه ای همچنان در انتظار تشکیل یک دولت اسلامی شاخص تعیین می کنند و توصیه می نمایند!

مطمئنا یکی از متقن ترین جوابها این است که ما تاکنون هر چه داشته ایم چرخش کرسی بوده نه چرخش مدیریت و نخبگان!

القصه؛ دولتهایی که در این وجیزه ذکر شد - که نزدیک به سی و دو سال از مدیریت پس از انقلاب را دراختیار داشته و دارند- تاکنون از حافظه کوتاه مدت جامعه و نسل جوان که دولتِ قبل از خود را درک نکرده به خوبی استفاده نموده و کرم های سرِ قلاب خود را ماهرانه به چرخش درآورده و با اسم های #بدلی به نحو احسن #عوضی_های امتحان پس داده را به کشور قالب کرده اند!

یکی از ضروریات امروز جامعه تقویت این حافظه است تا بساط هر چه قلاب و کرم تازه است را به هم بریزد! انتخابات مجلس نزدیک است!
به کوشش : عبدالرحیم بناکار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین