«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۵۸۷۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۲
سخنان مهم علامه مصباح در جمع فرماندهان شرکت کننده در دوره مرکز آموزشی عمار
️یکی از مصادیق کفر نعمت، التماس به دشمنان خداست؛‌آن هم بعد از این که این همه نعمت ها و نصرت های الهی را به چشم دیده است


️یکی از مصادیق کفر نعمت، التماس به دشمنان خداست؛‌آن هم بعد از این که این همه نعمت ها و نصرت های الهی را به چشم دیده است

♦️هیچ بدی ای به ما نمی رسد، مگر آنکه به خاطر اعمال سوء خودمان است؛ البته اگر عده ای نیز در جامعه کار سوئی انجام دهند، نتیجه آن، دامن همگان را می گیرد؛ راه حل جلوگیری از مصیبت ها و بلاها این است که اشتباهات خود را بشناسیم و در صدد جبران آن ها برآییم

♦️هر کجا مردم به خاطر نعمت های الهی، شاکر بوده اند، در دوره بعد، نعمت ها افزایش پیدا کرده و هرگاه کفران نعمت کردند، محروم شدند.

♦️یکی از مصادیق کفر نعمت این است که انسان، بعد از استفاده از نعمت های الهی به دشمن خدا اعتماد کند و از او بخواهد که آنچه در نظر او کمبود تلقی می شود را جبران کند! آیا این اوج بی معرفتی و نامردی نیست؟

♦️اگر هم مشکلی داریم، در خانه خدا برویم تا او علاج کند؛ خیلی زشت است که نه تنها خدا را که به ما نعمت داده، فراموش کنیم بلکه سراغ دشمن خدا برویم که پرچم مبارزه با خدا را در عالم برافراشته است و دست گدایی به سوی او دراز کنیم.

♦️گرانی ها و مشکلات امروز نیز ناشی از اشتباهات عده ای است که البته دامن کل جامعه را گرفته است؛ البته بدانیم که خدا سریع الرضاست؛ اگر از اشتباهمان توبه کردیم، خدا بخشنده است.

♦️هر جا از امام (ره) تبعیت کردیم، پیروز شدیم و هر کجا تابع نبودیم، سیلی خورده ایم؛ برخی مشکلات امروز هم ناشی از این است که عده ای از راه امام (ره)، فاصله گرفتند.

♦️بعد از امام (ره) نیز مقام معظم رهبری، بهترین متخصص امر هستند و اگر دقت کنیم تا رفتارهای خود را با اوامر و خواست های ایشان تطبیق دهیم، به وظیفه خود عمل کردیم:
اما اگر رفتارهای ما با منویات رهبری تفاوت دارد، بدانیم که داریم به بیراهه می رویم و به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

♦️در وهله اول همه ما باید به خودمان بنگریم و ببینیم آیا وظیفه خود را به خوبی انجام داده ایم یا خیر؟

♦️امروز رهبری مانند پزشکی است که سابقه 50-40 ساله او در درمان بیماری های اجتماعی نشان می دهد که اشتباهی نداشته است؛ اصلا به فرض که وظیفه شرعی در اطاعت از ایشان نداریم، اما با سابقه و تخصص ایشان رواست که در تصمیماتشان شک کنیم؟

♦️از کمک به دیگران غافل نشویم؛ طبق روایات یکی از حقوق مؤمنان بر یکدیگر این است که هر آنچه برای خود دوست داریم، برای دیگران هم دوست بداریم؛ به دنبال منافع شخصی نباشیم و منافع همگان را در نظر بگیریم که همین امر سبب افزایش محبت و نعمت های الهی در جامعه می شود.

به کوشش : عبدالرحیم بناکار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین