«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»      عاقلان هدایت یافته،حرفها را میشنوند و سپس بهترین را انتخاب میکنند(سوره مبارکه زمر آیه 18)      
کد خبر: ۵۸۶۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۸
برداشت پسته در نی ریز ۹۰ درصد کاهش یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی ریز گفت : نزدیک به ۱۶ هزار و ۶۰۰ هکتار از باغ‌های شهرستان نی ریز به کشت ارقام مختلف پسته از جمله اکبری، احمدآقایی، کله قوچی و اوحدی اختصاص دارد.
سیروسی افزود: بیش از ۱۳ هزار هکتار باغ های پسته مثمر و متوسط برداشت از هر هکتار در شرایط عادی یک تن پسته خشک است.
وی افزود: پیش بینی می‌شود امسال حدود هزار و ۳۰۰ تن پسته از باغ‌های شهرستان و پس از فرآوری توسط ۱۶ ترمینال ضبط و فرآوری پسته شهرستان به بازار‌های داخلی و خارجی صادر شود که نسبت به پارسال ۹۰ درصد کاهش داشته است.
سیروسی با بیان اینکه نوسانات شدید دمایی و گرم شدن بی‌سابقه هوا در سال جاری موجب ایجاد اختلال در گرده افشانی پسته شد گفت: کاهش تولید ۹۰ درصدی این محصول سبب خسارت قابل ملاحظه‌ای به تولید کنندگان در این شرایط سخت اقتصادی شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی ریز افزود: اگرچه صندوق بیمه محصولات کشاورزی موظف به جبران خسارت باغ‌های زیر پوشش بیمه بنا به تعرفه‌های موجود است، ولی به علت نداشتن پوشش بیمه‌ای بسیاری از باغ‌های مکاتباتی با مراجع برای جبران خسارت باغداران انجام شده است.
شهرستان نی ریز قطب تولید پسته و بزرگترین تولید کننده این محصول استان فارس است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین